Samtec Inc. MTSW-106-11-T-S-540
Part No.:
MTSW-106-11-T-S-540
Datasheet:
FullcoresMTSW-106-11-T-S-540.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.540" (13.72mm)
Contact Length - Post:
0.290" (7.37mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A