Samtec Inc. MTSW-106-11-T-S-130
Part No.:
MTSW-106-11-T-S-130
Datasheet:
FullcoresMTSW-106-11-T-S-130.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post:
0.700" (17.78mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A