Samtec Inc. MTSW-106-10-T-S-600
Part No.:
MTSW-106-10-T-S-600
Datasheet:
FullcoresMTSW-106-10-T-S-600.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.600" (15.24mm)
Contact Length - Post:
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A