Samtec Inc. MTSW-106-10-T-S-530
Part No.:
MTSW-106-10-T-S-530
Datasheet:
FullcoresMTSW-106-10-T-S-530.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.530" (13.46mm)
Contact Length - Post:
0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A