Samtec Inc. MTSW-105-28-T-S-940
Part No.:
MTSW-105-28-T-S-940
Datasheet:
FullcoresMTSW-105-28-T-S-940.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.940" (23.88mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
1.130" (28.70mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A