Samtec Inc. MTSW-105-28-T-S-125-RA
Part No.:
MTSW-105-28-T-S-125-RA
Datasheet:
FullcoresMTSW-105-28-T-S-125-RA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.125" (3.18mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.119" (3.02mm)
Current Rating (Amps):
3A