Samtec Inc. MTSW-105-24-L-S-260
Part No.:
MTSW-105-24-L-S-260
Datasheet:
FullcoresMTSW-105-24-L-S-260.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.260" (6.60mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A