Samtec Inc. MTSW-105-24-L-S-252
Part No.:
MTSW-105-24-L-S-252
Datasheet:
FullcoresMTSW-105-24-L-S-252.pdf
Description:
CONN HDR .100" 5POS
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.252" (6.40mm)
Contact Length - Post:
0.128" (3.25mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A