Samtec Inc. MTSW-105-22-L-S-044
Part No.:
MTSW-105-22-L-S-044
Datasheet:
FullcoresMTSW-105-22-L-S-044.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.044" (1.12mm)
Contact Length - Post:
0.486" (12.34mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A