Samtec Inc. MTSW-105-13-T-S-985
Part No.:
MTSW-105-13-T-S-985
Datasheet:
FullcoresMTSW-105-13-T-S-985.pdf
Description:
CONN HDR .100" 5POS
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.985" (25.02mm)
Contact Length - Post:
0.145" (3.68mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A