Samtec Inc. MTSW-105-13-T-S-975
Part No.:
MTSW-105-13-T-S-975
Datasheet:
FullcoresMTSW-105-13-T-S-975.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.975" (24.77mm)
Contact Length - Post:
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A