Samtec Inc. MTSW-105-07-L-S-210
Part No.:
MTSW-105-07-L-S-210
Datasheet:
FullcoresMTSW-105-07-L-S-210.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.210" (5.33mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A