Samtec Inc. MTSW-105-07-L-S-175
Part No.:
MTSW-105-07-L-S-175
Datasheet:
FullcoresMTSW-105-07-L-S-175.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.175" (4.45mm)
Contact Length - Post:
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A