Samtec Inc. MTSW-105-05-T-S-070-002
Part No.:
MTSW-105-05-T-S-070-002
Datasheet:
FullcoresMTSW-105-05-T-S-070-002.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
4
Contact Length - Mating:
0.070" (1.78mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A