Samtec Inc. MTSW-104-28-L-S-890
Part No.:
MTSW-104-28-L-S-890
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-28-L-S-890.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.890" (22.61mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
1.130" (28.70mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A