Samtec Inc. MTSW-104-24-T-D-260
Part No.:
MTSW-104-24-T-D-260
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-24-T-D-260.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.260" (6.60mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A