Samtec Inc. MTSW-104-24-G-S-215
Part No.:
MTSW-104-24-G-S-215
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-24-G-S-215.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.215" (5.46mm)
Contact Length - Post:
0.165" (4.19mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A