Samtec Inc. MTSW-104-22-T-D-088
Part No.:
MTSW-104-22-T-D-088
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-22-T-D-088.pdf
Description:
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.088" (2.24mm)
Contact Length - Post:
0.442" (11.23mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A