Samtec Inc. MTSW-104-11-L-S-520
Part No.:
MTSW-104-11-L-S-520
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-11-L-S-520.pdf
Description:
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.520" (13.21mm)
Contact Length - Post:
0.310" (7.87mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A