Samtec Inc. MTSW-104-10-L-S-626
Part No.:
MTSW-104-10-L-S-626
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-10-L-S-626.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.626" (15.90mm)
Contact Length - Post:
0.104" (2.64mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A