Samtec Inc. MTSW-104-10-L-S-610
Part No.:
MTSW-104-10-L-S-610
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-10-L-S-610.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.610" (15.49mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A