Samtec Inc. MTSW-104-09-G-S-500
Part No.:
MTSW-104-09-G-S-500
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-09-G-S-500.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.500" (12.70mm)
Contact Length - Post:
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A