Samtec Inc. MTSW-104-09-G-S-304
Part No.:
MTSW-104-09-G-S-304
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-09-G-S-304.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.304" (7.72mm)
Contact Length - Post:
0.326" (8.28mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A