Samtec Inc. MTSW-104-08-T-D-318
Part No.:
MTSW-104-08-T-D-318
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-08-T-D-318.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post:
0.112" (2.84mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A