Samtec Inc. MTSW-104-08-T-D-235
Part No.:
MTSW-104-08-T-D-235
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-08-T-D-235.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Solder
Contact Length - Mating:
0.235" (5.97mm)
Contact Length - Post:
0.195" (4.95mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A