Samtec Inc. MTSW-104-08-T-D-225
Part No.:
MTSW-104-08-T-D-225
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-08-T-D-225.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Solder
Contact Length - Mating:
0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post:
0.205" (5.21mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A