Samtec Inc. MTSW-104-08-L-S-328-LL
Part No.:
MTSW-104-08-L-S-328-LL
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-08-L-S-328-LL.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.328" (8.33mm)
Contact Length - Post:
0.102" (2.60mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A