Samtec Inc. MTSW-104-08-L-S-290-LL
Part No.:
MTSW-104-08-L-S-290-LL
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-08-L-S-290-LL.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A