Samtec Inc. MTSW-104-08-G-S-335
Part No.:
MTSW-104-08-G-S-335
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-08-G-S-335.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post:
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A