Samtec Inc. MTSW-104-08-G-S-315
Part No.:
MTSW-104-08-G-S-315
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-08-G-S-315.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.315" (8.00mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A