Samtec Inc. MTSW-104-08-G-S-290
Part No.:
MTSW-104-08-G-S-290
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-08-G-S-290.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, MTSW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Cuttable
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Polyester, Glass Filled
Features:
Current Rating (Amps):
3A