Samtec Inc. MTSW-104-08-G-S-140
Part No.:
MTSW-104-08-G-S-140
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-08-G-S-140.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.140" (3.56mm)
Contact Length - Post:
0.290" (7.37mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A