Samtec Inc. MTSW-104-08-G-S-090
Part No.:
MTSW-104-08-G-S-090
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-08-G-S-090.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.090" (2.29mm)
Contact Length - Post:
0.340" (8.64mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A