Samtec Inc. MTSW-104-07-T-D-210
Part No.:
MTSW-104-07-T-D-210
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-07-T-D-210.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.210" (5.33mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A