Samtec Inc. MTSW-104-07-G-S-248
Part No.:
MTSW-104-07-G-S-248
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-07-G-S-248.pdf
Description:
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.248" (6.30mm)
Contact Length - Post:
0.082" (2.08mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A