Samtec Inc. MTSW-104-07-G-S-236
Part No.:
MTSW-104-07-G-S-236
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-07-G-S-236.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:
0.094" (2.40mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A