Samtec Inc. MTSW-104-07-G-S-229
Part No.:
MTSW-104-07-G-S-229
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-07-G-S-229.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.229" (5.82mm)
Contact Length - Post:
0.101" (2.57mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A