Samtec Inc. MTSW-104-07-G-S-145
Part No.:
MTSW-104-07-G-S-145
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-07-G-S-145.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.145" (3.70mm)
Contact Length - Post:
0.185" (4.70mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A