Samtec Inc. MTSW-104-06-G-S-130
Part No.:
MTSW-104-06-G-S-130
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-06-G-S-130.pdf
Description:
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post:
0.070" (1.78mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A