Samtec Inc. MTSW-104-06-G-S-078
Part No.:
MTSW-104-06-G-S-078
Datasheet:
FullcoresMTSW-104-06-G-S-078.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.078" (1.98mm)
Contact Length - Post:
0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A