Samtec Inc. MTSW-103-28-T-S-930-002
Part No.:
MTSW-103-28-T-S-930-002
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-28-T-S-930-002.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Positions Loaded:
2
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.930" (23.62mm)
Contact Length - Post:
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:
1.130" (28.70mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A