Samtec Inc. MTSW-103-28-G-S-620
Part No.:
MTSW-103-28-G-S-620
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-28-G-S-620.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Contact Length - Mating:
0.620" (15.75mm)
Contact Length - Post:
0.410" (10.41mm)
Overall Contact Length:
1.130" (28.70mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A