Samtec Inc. MTSW-103-27-G-S-750
Part No.:
MTSW-103-27-G-S-750
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-27-G-S-750.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Contact Length - Mating:
0.750" (19.05mm)
Contact Length - Post:
0.480" (12.19mm)
Overall Contact Length:
1.330" (33.78mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A