Samtec Inc. MTSW-103-24-S-S-290
Part No.:
MTSW-103-24-S-S-290
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-24-S-S-290.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A