Samtec Inc. MTSW-103-23-S-S-240
Part No.:
MTSW-103-23-S-S-240
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-23-S-S-240.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:
0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A