Samtec Inc. MTSW-103-22-S-S-445
Part No.:
MTSW-103-22-S-S-445
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-22-S-S-445.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.445" (11.30mm)
Contact Length - Post:
0.085" (2.16mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A