Samtec Inc. MTSW-103-21-T-D-1240
Part No.:
MTSW-103-21-T-D-1240
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-21-T-D-1240.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
1.240" (31.50mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
1.430" (36.32mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A