Samtec Inc. MTSW-103-21-G-S-1005
Part No.:
MTSW-103-21-G-S-1005
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-21-G-S-1005.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
1.005" (25.53mm)
Contact Length - Post:
0.325" (8.25mm)
Overall Contact Length:
1.430" (36.32mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A