Samtec Inc. MTSW-103-13-G-S-960
Part No.:
MTSW-103-13-G-S-960
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-13-G-S-960.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.960" (24.38mm)
Contact Length - Post:
0.170" (4.32mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A