Samtec Inc. MTSW-103-13-G-S-740
Part No.:
MTSW-103-13-G-S-740
Datasheet:
FullcoresMTSW-103-13-G-S-740.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.740" (18.80mm)
Contact Length - Post:
0.390" (9.91mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A